juli 2018 | Malin Svensson
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Gå till ,[object Object]
    • START
    • PROFIL
    • ARKIV
      • februari 2021
      • januari 2021
      • december 2020
      • november 2020
      • oktober 2020
      • september 2020
      • augusti 2020
      • juli 2020
      • juni 2020
      • maj 2020
      • april 2020
      • mars 2020
      • februari 2020
      • januari 2020
      • december 2019
      • november 2019
      • oktober 2019
      • september 2019
      • augusti 2019
      • juli 2019
      • juni 2019
      • maj 2019
      • april 2019
      • mars 2019
      • februari 2019
      • januari 2019
      • december 2018
      • november 2018
      • oktober 2018
      • september 2018
      • augusti 2018
      • juli 2018
      • juni 2018
      • maj 2018
      • april 2018
      • mars 2018
      • februari 2018
      • januari 2018
      • december 2017
      • november 2017
      • oktober 2017
      • september 2017
      • augusti 2017
      • juli 2017
      • juni 2017
      • maj 2017
      • april 2017
      • mars 2017
      • februari 2017
      • januari 2017
      • december 2016
      • november 2016
      • oktober 2016
      • september 2016
      • augusti 2016
      • juli 2016
      • juni 2016
      • maj 2016
      • april 2016
      • mars 2016
      • februari 2016
      • januari 2016
      • december 2015
      • november 2015
      • oktober 2015
      • augusti 2015
      happyM
      happyM
      Malin Svensson
      Hej och välkommen. Jag heter Malin Svensson och är 22 år gammal. Jag bor i Sundsvall tillsammans med min pojkvän Rizvan och familjens hund Polly.

      Just nu studerar jag webbutveckling på Mittuniversitetet och är inne på mitt 2a år av 2. Jag skriver om allt möjligt, men främst om min vardag där en stor del av min fritid går åt till fotografering. Hoppas ni trivs här och vill komma tillbaka <3. KRAM.

      Mail: malin_s@live.se
      Instagram: malinsvvensson

      Prenumerera

      Instagram @malinsvvensson

      Instagram malinsvvenssonInstagram malinsvvenssonInstagram malinsvvenssonInstagram malinsvvenssonInstagram malinsvvenssonInstagram malinsvvenssonInstagram malinsvvensson

      Vårdcentralen

      26 juli 2018, 12:00

      Jag sitter fortfarande här som en sjukling hurni. Hade ju hellre hängt med familjen för att spela minigolf kan jag säga. Det jobbigaste just nu är halsont. Febern har lugnat ned sig idag och sjunkit, speciellt nu under dagen. Som jag skrev igår så bestämde vi oss för att om halsen fortsatte som igår idag så skulle vi ta oss in till vårdcentralen för att kolla upp det. Det gjorde vi också. Så jag satt i ungefär en halvtimme på vc innan jag fick riktigt riktigt bra hjälp. Sköterskan kollade när ner i min hals och såg ju precis som jag hur inflammerad (heter det så?) den ser ut. De misstänker att det antingen är körtelfeber eller halsfluss. Så nu är provet som hon gjorde på mig inskickat till sjukhuset och sen hör hon av sig i morgon med besked. Är det inte halsfluss så ska jag in i morgon för att ta blodprov och se om det är körtelfeber. Blir ändå skönt att få veta vad det är och känner mig sjukt nöjd med besöket eftersom att jag blev så himla bra bemött.

      Hade däremot hoppats på att det skulle vara bra tills idag, har ändå varit sjuk sen förra fredagen, men det är bara att avvakta. Ha det. Kram.

      • 2
      • Postad i: Livsstil

      Gillar

      Kommentarer

      Ångestfylld

      25 juli 2018, 13:19

      Jag gillar egentligen inte att göra sånna här inlägg som är lite negativare än vad jag brukar vara men just nu är jag bara så himla ångestfylld. Jag har ångest över att jag inte fått någon fin brun bränna som "alla" andra, över att jag är sjuk när jag egentligen ska njuta av min semester och över att semestertiderna börjar gå mot sitt slut. Jag vill ju bara vara sådär sommarglad som jag brukar vara. Springa runt ute med mina fräknar och njuta av livet, men inte i dag och inte denna vecka.

      Som jag skrev i mitt tidigare inlägg så har jag ju gått och blivit sjuk. Feber har jag men det värsta är halsont. Jag brukar normalt sett inte ha ont i halsen så länge men nu har det hållt i sig i flera dagar. Ger de sig inte tills i morgon så kan det hända att det blir en sväng till vårdcentralen för att kolla om det är halsfluss. Tills dess så kommer jag ligga här däckad i min säng, kasst. Men men. Hade ju i alla fall den bästa veckan på sommaren när jag fick umgås med alla nära i stugan, det var verkligen paradiset. Hade gärna hoppat tillbaka i tiden (och skippat delen med båten, hehe). Hoppas ni är friskare än jag. Kram.

      • 3
      • Postad i: Livsstil

      Gillar

      Kommentarer

      Otur igen

      22 juli 2018, 18:44

      Hurni. Jag har videos på g och jag är inne i bloggtankar konstant men tror ni inte att jag mitt uppe i att njuta av semestern och i renoveringen blir sjuk.. Ligger just nu i sängen och tycker synd om mig själv för att jag inte kan dra ut och umgås med vänner eller fixa klart i rummet. Har strax över 38 grader och halsont. Vanlig men SJUKT irriterande förskyldning. Började med att R blev förskyld så var väl nästan bara att vänta in att jag också skulle känna av det, men men.

      Är såå sugen på att få upp de nya möblerna i rummet. Det är ju så tomt nu utan stora skrivbordet och hyllan. Trots febern har jag inte riktigt kunnat vila idag utan har dragit ut de mesta ur rummet och städat igenom endel lådor. Allt ska vara så rent och städat det kan vara när jag tar in nyheterna som står och väntar i uterummet. Hoppas ni håller er friska. Kram.

      • 2

      Gillar

      Kommentarer

      happyM

      • Gå till Profil
      • Gå till Startsidan
      • Gå till RSS
      • Gå till Sitemap

      Blogga på Nouw

      • Skapa konto
      • Tjäna pengar på din blogg
      • Tagga produkter med Metapic
      • Flytta din blogg till Nouw

      Bloggar

      • Allmänt
      • Annat
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Hästar & ridsport
      • Mat & recept
      • Mode
      • Personligt
      • Resor & utland
      • Sport
      • Träning & hälsa

      Nouw

      • Magazine
      • Allmänna villkor
      • Sekretesspolicy
      • Kakor
      • Kontakta oss
      • Hjälp
      • Driftinformation
      • Build: 2021-02-15 15:41